icon

Діастаз прямих м’язів живота: причини та лікування

25.04.2023
диастаз

Діастаз що це та які причини його виникнення? У цій статті ми розповімо, як визначити чи є діастаз, які його основні симптоми, а також як вилікувати діастаз, включаючи вправи, носіння бандажів, хірургічні методи.

Що таке діастаз?

Діастаз – це розходження прямих м’язів живота, яке виникає найчастіше під час та після вагітності. Прямий м’яз живота (той самий «прес з шістьма кубиками») проходить вертикально вздовж передньої частини живота. Він розділений на ліву та праву сторони смугою тканини, яка називається білою лінією, яка проходить посередині. Коли матка збільшується під час вагітності, черевна порожнина розтягується, а біла лінія живота стоншується, відбувається її розтягнення.

Після народження дитини, волокно білої лінії загоюється. Але якщо воно втрачає свою еластичність через надмірне розтягування, щілина в черевній порожнині не закривається так, як повинна. Так виникає захворювання – діастаз прямих м’язів живота.

При діастазі може здаватися, що живіт випирає трохи вище або нижче за пупок, через що жінка може виглядати вагітною через кілька місяців або навіть років після пологів.

Причини виникнення діастазу.

Діастаз виникає у більшості випадків після пологів. Однак ця патологія іноді може зустрічатися у новонароджених дітей, чоловіків, невагітних жінок. Часто проблема виникає після неправильного підняття важких речей або виконання надмірних, небезпечних вправ на прес.

Діастаз: як визначити?

Жінка зазвичай не помічає появу розходження м’язів доти, доки не пройде через пологи і не помітить випинання. І потім панічно шукає інформацію як позбутися діастазу після пологів. Симптоми діастазу в післяпологовому періоді:

 • Видима опуклість або «западина», що виступає трохи вище або нижче за пупок.
 • М’якість або желеподібне відчуття навколо пупка.
 • З’являється конус або купол, коли ви скорочуєте м’язи живота.
 • Труднощі з підняттям предметів, ходьбою або виконанням повсякденних завдань.
 • Біль під час сексу.
 • Біль у ділянці тазу, стегна, в попереку.
 • Погана постава.
 • Підтікання сечі при чханні, кашлі.
 • Проблеми з випорожненням кишечника.
 • Відчуття слабкості у черевній порожнині.

Як перевірити себе на діастаз прямих м’язів живота?

Лежачи на спині, ноги зігнуті, стопи на підлозі, подивіться на свій живіт.

Покладіть руку над областю пупка, долонями вниз, пальцями до пальців ніг.

Перевірте відстань між м’язами живота. Якщо ви відчуваєте відстань шириною в один, два або більше пальців, зверніться до лікаря, щоб переконатися, чи є у вас ця паталогія.

У чому небезпека діастазу та можливі ускладнення.

У важких випадках діастазу, ускладнення можуть включати:

 • Пупкова грижа.
 • Збільшення болю у спині.
 • Біль під час сексу.
 • Нетримання сечі.
 • Біль в області тазу і стегон.

Як позбутися діастазу:

 • Безопераційні методи

Існують вправи від діастазу живота, але важливо проконсультуватися з лікарем перед виконанням, у деяких випадках вправи можуть нашкодити.

Щоб не посилити діастаз після пологів, слід виконувати такі правила:

 1. Тяжче вашої дитини нічого піднімати не можна.
 2. Коли встаєте з ліжка, сідайте, не робіть різких рухів, плавно перевертайтеся на бік, допомагайте руками.
 3. Займаючись спортом, не виконуйте вправи, що виштовхують черевний прес назовні (наприклад, скручування, присідання).

У деяких випадках, якщо вправи та бандажі не дають результату, може знадобитися хірургічне втручання. Під час операції хірург може перев’язати зв’язки, волокно, що з’єднують прямі м’язи живота, щоб повернути їх разом та відновити нормальну форму черевної стінки. Виконати це можливо через розріз у пупці, як окрему операцію, або ж у ході іншої пластичної операції абдомінопластики.

Абдомінопластика – це операція, яка дозволяє усунути надмірну шкіру, жир у ділянці живота, а також зміцнити м’язи черевної стінки. Вона показана для надання естетичного виду животу, наприклад після вагітності або після значного зниження ваги.

Операція абдомінопластики проходить так:

 1. Анестезія. Перед операцією пацієнту подають загальну анестезію.
 2. Надріз. Хірург робить горизонтальний надріз у нижній частині живота, приблизно на рівні лобкової кістки. Розмір надрізу може змінюватись в залежності від кількості шкіри та жиру, який необхідно видалити.
 3. Видалення надлишкової шкіри, жиру, використовуючи різні методи. Наприклад, хірург може використати ліпосакцію для видалення жиру, а потім видалити надмірну шкіру.
 4. Зміцнення м’язів, якщо вони розійшлися чи ослабли.
 5. Реабілітація. Після операції пацієнту призначають процедури зі зняттям набряклості, зменшення болю, швидкого відновлення. Необхідно уникати фізичних навантажень протягом кількох тижнів після операції.

Діастаз: як прибрати самостійно?

Є кілька речей, які ви можете зробити, щоб профілактувати прояв діастазу:

 1. Здорове збільшення у вазі під час вагітності : тренуйтеся (зі згоди лікаря), гуляйте, вживайте здорову їжу, щоб підтримувати збільшення у вазі в межах норми.
 2. Правильна постава, глибоке дихання : встаньте прямо, розправивши плечі. Робіть глибокі вдихи, які дозволяють розширюватися ребрам, а не лише животу.
 3. Безпечні основні вправи : уникайте таких вправ, як присідання, скручування, які чинять тиск на черевний прес після 12 тижнів вагітності, а також перший час після пологів.
 4. Не напружуйтеся під час підйому речей або дитини : деякі повсякденні дії, такі як підйом пакетів з продуктами або підняття дітей, можуть спричинити надмірне навантаження на черевний прес.
 5. Перекочуйтеся, коли встаєте з ліжка . Якщо ви вагітні або нещодавно народили, перевернетеся на бік, а руками відштовхніться від ліжка.

Лікування може також включати вправи при діастазі, які допомагають зміцнити м’язи живота та відновити зв’язки між прямими м’язами. Дослідження показали, що регулярне виконання спеціальних вправ знижують відстань між м’язами [2]. Як виконувати ці вправи мають показувати фізіотерапевти.

Також може знадобитися використання спеціальних бандажів або корсетів, щоб допомогти утримувати м’язи разом та запобігти подальшому розсуванню.

Наша рекомендація, якщо ви підозрюєте, що у вас діастаз, не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікарів, щоб правильно діагностувати та призначити лікування, яке підходить саме вам.

Список використаних джерел:

 1. Michalska A, Rokita W, Wolder D, Pogorzelska J, Kaczmarczyk K. Diastasis recti abdominis – a review of treatment methods. Ginekol Pol.
 2. Thabet AA, Alshehri MA. Efficacy of deep core stability exercise program in postpartum women with diastasis recti abdominis: a randomised controlled trial. J Musculoskelet Neuronal Interact. 2019 Mar 1;19(1):62-68.
Миронов Андрій Борисович
пластичний хірург клініки ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339