icon

Гіалуронат і колаген: оральні форми, нові можливості

21.06.2012
5971

Старіння та нутрицевтики

Старіння є загальною долею всього людства. Ми народжуємось. Ми живемо. Ми стаємо старшими. Ми вмираємо.

Тим не менш, деякі люди старіють повільно, красиво і зберігають здоров’я, в той час як інші старіють швидко, страждають від хвороб та слабкості. Дві крайності процесу старіння представлені, з одного боку, таким захворюванням як прогерія, з другого – довгожителі Юзуріхари (Yuzuzrihara).

Прогерія – це захворювання, яке зазвичай з’являється від народження до 18 місяців і є вкрай прискореним старінням. Діти з прогерією лисіють, виглядають сильно виснаженими, страждають катарактою і зазвичай помирають у віці 12-13 років. За даними американських дослідників, в Юзуріхарі живе в 10 разів більше людей у ​​віці 80 років і старше, ніж у будь-якій спільноті в США, і вони зазвичай вільні від типових вікових захворювань і ведуть активне життя.

Дивно, але існує специфічний зв’язок між прискореним старінням при прогерії та винятковою довговічністю жителів Юзуріхари. Діти з прогерією виділяють із сечею у 17 разів більше гіалуронової кислоти (гіалуронат або гіалуронова кислота) порівняно з нормальними дітьми. Жителі Юзуріхари за допомогою унікального раціону харчування підтримують високий, як у молодості, рівень ГК протягом усього свого довгого та здорового життя.

Відомо, що на характеристики шкіри впливають ендогенні та екологічні фактори, у тому числі старіння, ультрафіолетове випромінювання, гормони та харчування. Вплив харчових факторів на шкіру привертає дедалі більшу увагу завдяки специфічному фізіологічному впливу деяких сполук на процеси старіння шкіри. У зв’язку з цим останніми роками значно збільшилося використання оральних форм функціональних продуктів, які впливають затримку вікових змін шкіри. Оскільки гіалуронат і колаген є основними компонентами, що відповідають за молодість шкіри обличчя та тіла та підтримують структуру волосся, то застосування їх оральних форм у високорозвинених країнах є «золотим стандартом» комплексного підходу до вирішення проблем вікових змін шкіри та волосся.

Факти про гіалуронову кислоту

Гіалуронову кислоту називають “ключом до фонтану молодості”. Назва «гіалуронова кислота» цій речовині було дано в 1934 р. К. Мейєром (К. Meyer) та Дж. Палмером (JW Palmer), які вперше виділили його з рідини склоподібного тіла, що заповнює внутрішню камеру ока. Її назва походить від грецького слова «скло» (hyalos), що точно описує її прозорість та скляний зовнішній вигляд.

Гіалуронова кислота - цеГК являє собою довголанцюгову молекулу, що складається з одиниць, що чергуються N ацетилглюкозаміну і глюкуронової кислоти. N ацетилглюкозамін утворюється шляхом приєднання до молекули глюкози бічної аміногрупи та ацетильної групи. Ця комбінація одиниць робить ГК членом сімейства глюкозаміногліканів. Її молекулярна вага може варіювати від 50000 до 4000000 Да.

Гіалуронат – складова частина мережі сполучної тканини у нашому тілі, що виробляється фібробластами. У шкірі ГК разом із водою та білковими комплексами заповнює просвіти у сполучній тканині. Вона зв’язує воду в міжклітинному просторі, підвищуючи цим опір тканин стиску. Функції ГК включають зволоження і змазку тканин, забезпечення пом’якшення і розсмоктування швів та інших поверхневих недоліків.

Багато досліджень пов’язують аномально низькі рівні ГК з передчасним старінням та поганим загоєнням ран, а також з різними захворюваннями сполучної тканини. Втрата ГК при старінні відповідальна за видимі ознаки старіння, зморшкуватість шкіри, втрату пружності шкіри та волосся.

Зволожуючі властивості ГК пов’язані з її здатністю поглинати воду в кількості, що перевищує її власну вагу в 3000 разів. Один грам ГК поглинає 3 літри води, що робить ГК виключно потужним зволожуючим механізмом. Якщо до 1 л води додати всього 2 мг ГК, вийде щільна гелеподібна маса. Проте, гіалуронат – геніальний логістик: який ніколи не доставить занадто багато рідини туди, де її не потребують, і не залишить помирати від спраги «посушливі» області нашого тіла.

На додаток до її критично важливої ​​ролі в гідратації, ГК також служить потужним антиоксидантом, вловлюючи вільні радикали і захищаючи шкіру від старіння внаслідок надмірного впливу сонячного світла. Потужні антиоксидантні властивості гіалуронату допомагають знизити фізіологічний стрес, нейтралізуючи вільні радикали по всьому організму.

З іншого боку, гіалуронат неминуче руйнується та знищується тими ж вільними радикалами при щоденному впливі ультрафіолетових променів та забруднювачів довкілля. Тому заповнення її запасів є вкрай корисним.

Найменший знос і пошкодження клітин, що забезпечує гіалуронат, означає здорову, добре зволожену шкіру з покращеним тонусом та меншою кількістю зморшок та пігментних плям. Таким чином, потужні регідруючі та антиоксидантні ефекти ГК допомагають зупинити і навіть звернути назад процеси передчасного старіння.

Вільні радикали є високоактивними молекулами, які можуть спричинити численні пошкодження ДНК клітин та тканин. Високі концентрації вільних радикалів призводять до пошкодження клітин по всьому організму шляхом безпосереднього тиску на клітинні мембрани. Це змінює проникність мембрани, що дозволяє токсинам проникати у клітини, і навіть призводить до втрати важливих поживних речовин. Вільнорадикальні пошкодження шкіри призводять до втрати тонусу шкіри, передчасного утворення зморшок та вікових пігментацій. Ушкодження підшкірних тканин вільними радикалами призводить до дезорганізації колагену, що веде до втрати еластичності, сухості та складчастості шкіри.

Гіалуронова кислота та старіння

Гіалуронова кислота відрізняється високою швидкістю метаболізму, тому для підтримки її нормального стійкого рівня можуть знадобитися великі зусилля. У старіючій шкірі активність фібробластів, відповідальних за продукцію ГК, знижується, оновлення міжклітинної речовини дерми йде все повільніше, накопичуються пошкоджені волокна, а кількість глікозаміногліканів неухильно зменшується.

При дефіциті ГК руйнується зв’язок між клітинами поверхневого і глибшого шарів шкіри, порушується кровопостачання тканин, знижується їхній опір зовнішнім впливам, а значить і так званий шкірний імунітет.

Щодня в організмі оновлюється 1/3 усієї гіалуронової кислоти. У молодому віці її синтез та розпад відбуваються у пропорційній кількості. Однак, починаючи з 20-річного віку, зміст ГК зменшується, і з кожним роком цей процес все прискорюється. На той час як людина досягає 30 років, її гіалуронат втрачає зв’язок з колагеном шкіри, і ще більше цей процес виражений у шкірі людей 50-річного віку, коли кількість ГК скорочується більш ніж удвічі, порівняно з 20 роками. Зменшення синтезу гіалурону призводить до зниження її вмісту в міжклітинній рідині, тому шкіра стає більш сухою і вразливою до різних ушкоджень, обличчя набуває землистого відтінку, раніше з’являються зморшки.

Факти про колаген

Колаген – це білок, який відповідає за структуру нашої шкіри, волосся та нігтів. Колаген утворюється в організмі з проколагену і є спіралью з трьох ланцюжків, які накладаються один на одного і закручуються навколо подовженої прямої осі, нагадуючи пружини. Пружність, еластичність і гладкість шкіри в молодості забезпечуються завдяки тому, що волокна, що утворюються колагеном, мають здатність розтягуватися і знову приймати початкову форму. Товстий шар колагену надає шкірі пружність та еластичність.

Маючи неймовірну еластичність і міцність, колаген за своєю функціональністю значною мірою відрізняється від інших видів протеїну. Так, наприклад, він може перебувати як усередині, так і зовні найменшої і водночас найістотнішої частини нашого організму – клітини. Волокна колагену незамінні у зовнішній структурі клітини, проте беруть участь і у внутрішній будові деяких із них. Білок колагену є унікальним, оскільки містить амінокислоти гідроксилізин та гідроксипролін.

Колаген зацікавив вчених та медиків у середині XX століття. Вчені з’ясували, що він допомагає відродженню клітин шкіри, дозволяє новим клітинам швидше досягати поверхні шкіри. Тоді стало відомо, що старіння шкіри багато в чому залежить від зменшення синтезу колагену в організмі. Результат цього процесу ми бачимо не тільки на обличчі у вигляді зморшок, втрати пружності та еластичності – погіршується також стан волосся, нігтів, м’язів, з’являються болі в суглобах, знижується еластичність судин, утворюється целюліт. Але насамперед страждає все-таки дерма, каркасом якої і є колаген. Не дарма ж це слово перекладається з грецької як «клей, що народжує» (kоllо – «клей»).

Для підтримки тканин нашого тіла колаген «пліч-о-пліч» працює з еластином. Міцні форми нашому тілу надає в основному колагену, проте таку міцність тканин необхідно «розбавляти» еластином, щоб тканини залишалися гнучкими і еластичними. Таким чином, комбінація колагену та еластину є просто незамінною, оскільки цих білків потребують навіть кровоносні судини.

Колаген та старіння

У міру старіння колагенові волокна стають товстішими, а їх кількість та еластичність зменшуються. В результаті структура колагенового матриксу порушується, вміст вологи в міжклітинній речовині дерми зменшується, і шкіра втрачає пружність та еластичність за рахунок накопичення нееластичного колагену, особливо після настання менопаузи. У період менопаузи у жінок скорочується синтез колагену, із зменшенням вмісту приблизно 5% на рік. Протягом 5 років після початку менопаузи шкіра втрачає приблизно 30% колагену. З віком збільшується внутрішньоклітинна концентрація ферментів, відповідальних за деградацію колагену (лізилгідроксипролінтрансферази). Доведено також, що у менопаузі концентрація шкірного колагену корелює зі ступенем демінералізації кісткової тканини. Зниження синтезу колагену впливає на ступінь полімеризації глікозаміногліканів, синтез гіалуронової кислоти, що призводить до зниження тургору та гігроскопічних властивостей шкіри (здатність поглинати вологу з навколишнього середовища). Дослідження показали витончення епідермісу при зниженні естрогенного впливу та зменшення активності кератиноцитів, а також зміни у мікроциркуляторному руслі шкіри.

Клінічно старіння шкіри проявляється зниженням пружності (тургору шкіри). Особливо характерним є прогресивне збільшення розтяжності, пов’язаної зі втратою еластичності. В результаті – зморшки, сухість і атрофія, нерівномірна пігментація, пов’язана зі збільшенням секреції IL1а в кератиноцитах. Перший сигнал того, що вироблення колагену порушено, — поява немімічних зморшок. Якщо вже намітилися носогубні зморшки, настав час бити на сполох. Зміна придатків шкіри (випадання та ламкість волосся, інволюція нігтів), зниження секреторної активності потових і сальних залоз – також характерні вікові зміни, пов’язані з дефіцитом колагену та гіалуронової кислоти.

Синергія впливу

Відомо, що шкіра людини складається з трьох шарів – епідермісу, дерми та гіподерми. Дерма відіграє роль каркаса, який забезпечує пружність, міцність та розтяжність шкіри. Її можна порівняти з незвичайним матрацом: водним і пружинним, де роль пружин відіграють волокна колагену і еластину, а весь простір між ними заповнено водним гелем, що складається з глікозаміногліканів (гіалуронової кислоти). Пружність і стійкість дерми, на якій «спочиває» епідерміс, визначається як станом «пружин» (волокон колагену та еластину), так і якістю водного гелю, утвореного гіалуроновою кислотою. У молодій шкірі колагенові волокна та гіалуронан постійно оновлюються. З віком «матрац» ​​зношується, «пружини» слабшають, гель перестає тримати вологу – і шкіра починає обвисати, зміщуватися і розтягуватися під час сну, сміху і плачу, зморщуватися і втрачати пружність. Так утворюються великі складки, наприклад носогубні.

Таким чином, колаген та гіалуронан є ключовими елементами для того, щоб приховати видимі ознаки старіння шкіри. Професіонали в області догляду за шкірою фактично єдиним із шляхів усунення цієї косметичної проблеми вважають стимулювання вироблення цих речовин у необхідній кількості в самій клітині.

Враховуючи важливість колагену та гіалуронової кислоти для здорової шкіри та волосся, їх швидкий обмін та «нормальне» зниження з віком, вкрай бажано знайти ефективне біодоступне джерело цих речовин. Їм можуть стати ну трицевтичні добавки, які заповнюють втрату цих речовин зсередини.

Дослідження ефективності

Колаген II типу становить 60% білка колагену. У дослідженні, в якому випробувані отримували гідролізований колаген, рівень у крові гідроксилізину був значно вищим, ніж у осіб, які отримували плацебо. Як зазначив доктор медичних наук, професор Роланд Московіц (Mozkovitz), «позитивний ефект перорального введення гідролізованого колагену на шкіру та близькі до неї органи спостерігається протягом деякого часу після прийому. Ці позитивні ефекти включають також поліпшення росту і якості волосся і нігтів».

У лютому 2004 року, старший науковий співробітник у SIBRResearch д-р Вільям Джуді, підбив підсумки подвійного сліпого клінічного дослідження застосування колагену типу II. Дослідження поглинання колагену II типу протягом 36 годин після його одноразового введення показало, що вміст його в крові значно збільшився вже через 4 години після введення, а через 12 годин досягло піку на рівні 70% вище рівня плацебо контролю.

В огляді про значення гідролізату колагену у боротьбі з проявами зовнішніх ознак старіння Р. Московиць прокоментував чудовий профіль безпеки цієї речовини. Він зазначив, що частково гідролізований колаген використовувався в їжі принаймні з початку часів середньовіччя. Різні продукти, що містять гідролізат колагену, отримали підтвердження FDA як GRAS (GenerallyRegardedAsSafeрозглядаються як безпечні). Він також зазначає, що «гідролізат колагену становить інтерес і як терапевтичний агент, потенційно корисний у лікуванні остеоартритів та остеопорозу. Високий рівень безпеки робить його привабливим як агент для довготривалого використання».

Препарати колагену та гіалуронової кислоти

Очевидна перевага застосування оральної форми ГК перед іншими активними речовинами полягає в тому, що передозування практично неможливе. Крім того, зазначені переваги забезпечують набагато краще самопочуття, значно кращий зовнішній вигляд та значно більшу життєву енергію. У поєднанні з правильною дієтою, належною фізичною активністю та достатнім відпочинком шкіра обличчя набуває сяючого вигляду.

На сьогоднішній день препарати колагену та гіалуронану для перорального застосування поступово завойовують численних шанувальників у всьому світі.

Особливе визнання вони здобули у клініках пластичної хірургії, естетичної anti-ageмедицини, medi-spa.

В Україні останніми роками теж почали з’являтися подібні біодобавки, орієнтовані, проте на використання в ревматології та відрізняються від закордонних аналогів за складом та механізмом дії. Одним з небагатьох винятків є препарат «Колладженікс», розроблений у 2006 р. американськими вченими та містить необхідну для підтримки рівня гідратації шкіри та її еластичність кількість ГК та колагену II типу. Ця комбінація уповільнює процес старіння шкіри та допомагає звернути назад її вікові зміни, відновлює молодість шкіри обличчя шляхом поліпшення еластичності, регідратації сухої шкіри, розгладжування та видалення дрібних та зменшення візуалізації глибоких зморшок, а також робить волосся шовковистим та пишним.

Препарат «Колладженікс» виробляється у капсулах по 450 мг. Стандартна доза: 1 капсула двічі на день. Продукт слід приймати між їдою. Дуже великим персонам або особам із серйозними проблемами шкіри можуть знадобитися великі дози (4-6 капсул щодня). Протипоказання до застосування: вагітність, годування груддю, індивідуальна непереносимість препарату.

Залежно від віку та стану шкіри, волосся та нігтів існують різні схеми прийому:

з профілактичною метою особам 20-25 років рекомендовано щорічне застосування протягом 3 місяців по 1 капсулі 2 рази на день; для людей віком 25-35 років – двічі на рік протягом 2 місяців по 1 капсулі 2 рази на день; -45 років – двічі на рік протягом 3 місяців по 1 капсулі 2 рази на день; після 45 років – двічі на рік протягом 4 місяців по 1 капсулі 2 рази на день; при значних видимих ​​вікових змінах шкіри обличчя та тіла, а також поганий стан волосся, можливий прийом на постійній основі по 1 капсулі 2 рази на день.

Застосування оральних препаратів колагену та гіалуронану чудово поєднується з усіма видами салонного та домашнього догляду, сприяючи посиленню та пролонгації досягнутого результату, а також сприяє скороченню реабілітаційного періоду після пластичних операцій.

Високий рівень безпеки цього продукту робить його привабливим для довгострокового використання у відновлювальному та омолоджуючому лікуванні, що зберігає молодість шкіри та волосся.

Коментар експерта

Доктор Нельсон Новік, лікар-дерматолог, доцент клінічної дерматології Школи медицини гори Сінай, голова клініки дерматології медичного центру гори Сінай (Шарм-ель-Шейх, Єгипет):

«Я рекомендую прийом пероральної добавки, що є унікальним поєднанням колагену II типу і гіалуронової кислоти для харчування шкіри зсередини, коли зовнішнє застосування цих продуктів не допомагає в досягненні мети. Це дієтичне доповнення надає лише натуральні та біодоступні джерела згаданих двох елементів, необхідних для підтримки зволоження шкіри та її еластичності. Цей комплексний концентрований матрикс елементів, раніше доступних виключно у формі ін’єкційних препаратів, не тільки гальмує прояви старіння шкіри, а й потенційно повертає назад весь процес старіння. Це дієтичне доповнення не є засобом, який застосовується короткочасно, як, наприклад, використання ін’єкційних форм колагену; швидше, його можна назвати необхідним елементом режиму,

Шалваров Костянтин Сергійович
дерматолог-косметолог клініки ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339