icon

Гіалуронова кислота – що це?

05.04.2018
6478

Що таке гіалуронова кислота

Як синтезується гіалуронка

Як використовується у косметології?

Побічні ефекти

Гіалуронова кислота знайома багатьом жінкам. Її основна дія – допомога у боротьбі зі зморшками. Давайте розглянемо гіалуронку ближче та дізнаємося, як саме вона допомагає зберегти молодість та красу.

Що таке гіалуронова кислота

Гіалуронова кислота – це зовсім не кислота, як називається дана речовина, адже вона не має розчинної властивісті, як багато кислот. Навпаки, це полісахарид, що є складовим компонентом багатьох біологічних рідин. Наприклад, входить до складу сполучної тканини простору між клітинами та органами всього організму людини та пов’язує їх між собою.

Гіалуронова кислота унікальна сама по собі, тому що присутня у кожній клітині організму, але її концентрація скрізь різна, а період її руйнування та виведення з організму також залежить від місця її синтезу. Так, у шкірі гіалуронова кислота може перебувати менше одного дня. Головна функція речовини – з’єднання та підтримка, захист та ізоляція тканин, суглобів, органів та кісток людини. Саме тому так важливо, щоб організм виробляв гіалуронову кислоту постійно.

В організмі людини за вироблення ГК відповідає гормон естроген. Він стимулює синтез гіалуронової кислоти, який відбувається на поверхні мембрани клітин тканин за допомогою трьох білків із різним рівнем активності. Естрогени активують клітини шкіри та стимулюють їх оновлення. Найвищий рівень ГК в організмі зазвичай є вранці.

Як синтезується гіалуронка

Спочатку гіалуронку отримували з тканин тварин (наприклад, гребенів півнів). На щастя, на сьогоднішній день є сучасніші способи її синтезу. Він проходить у 3 етапи:

  1. Синтез. Бактерії поміщають у живильне середовище, де вона починають синтезувати гіалуронову кислоту. Крім ГК та бактерій, у поживному субстраті також знаходяться різні домішки.
  2. Очищення від домішок. Спочатку субстрат очищають від грибів та бактерій, і через це утворюються білки та нуклеїнові кислоти.
  3. Видалення білка та нуклеїнових кислот.

Отриманий матеріал піддається багаторазовому бактеріологічному і хімічному дослідженням, щоб практично повністю відповідати кислоті, що виробляється організмом, і не викликати запалень і алергічних реакцій.

Як використовується у косметології?

На сьогоднішній день гіалуронову кислоту використовують двома способами:

  • ін’єкційно;
  • безін’єкційно.

Найпопулярніший спосіб відновлення рівня гіалуронки у косметології – ін’єкції. Усі інвазивні процедури повинен призначати лише косметолог із вищою медичною освітою, він же визначить, чи можна проводити таку процедуру та чи вирішить вона ваші задачі.

Біоревіталізація – чудова процедура для відновлення водного балансу шкіри за допомогою гіалуронної кислоти. Тонкою голкою під шкіру в місцях зморшок вводять препарат і шкіра набуває здорового сяючого вигляду, а потрібна кількість вологи стимулює вироблення еластину та колагену, які відповідають за пружність та підтягнутість шкіри.

Для досягнення максимального результату необхідно пройти курс мінімум із трьох процедур біоревіталізації. Після кожної процедури можуть залишитись сліди у вигляді дрібних папул у місцях введення препарату, але вже через добу вони проходять.

Основна роль ГК у тому, що вона активізує фібробласти – спеціальні клітини шкіри, а також зшиває волокна колагену та добре захищає від сонця. Таким чином має зволожуючий вплив, підвищуючи еластичність, ще й виступає антиоксидантом.

Також ГК входить до складу філерів для контурної пластики обличчя – мезотерапія. Найчастіше використовується для заповнення зморшок або корекції форми губ або вилиць.

З якою метою її вводять до складу філерів? Чому це сприяє?

Щоб обличчя виглядало красиво, а об’єми заповнювалися рівномірно, використовується стабілізована ГК. Вона має наступні властивості: еластичність і пластичність, відновлення форми, когезивність, тобто не розтікається і не зміщується під дією різних факторів.

Філери бувають високого та низького ступеня в’язкості, що визначається кількістю ГК. Вибір конкретного філера визначається проблемою, яку потрібно вирішити. Так, для дрібних зморшок підбирається м’який гель (наприклад, заповнення дрібних зморшок). Але й ефект таких філерів коротший – до 6-8 місяців. У поодиноких випадках довше – більше року. А для поглиблених складок або в зонах, де є дефіцит об’єму, наприклад, губ – філлер підбирається більш в’язкий, і в даному випадку тривалість ефекту становить від 8 місяців до 1,5 року.

Для тих, хто не готовий до подібних процедур, рекомендується використовувати інші засоби з вмістом ГК, такі як крем, сироватки, маски. Також можна зустріти капсули та таблетки з високим вмістом гіалуронки для прийняття внутрішньо.

Гіалуронова кислота у кремах

Для того, щоб відповісти на питання, чи дійсно доглядові засоби, як креми та сироватки наповнюють шкіру необхідною кількістю гіалуронової кислоти, важливо розуміти анатомію шкіри. Лише у шкірі міститься 56% ГК, а у суглобах, хрящів, судин і крові понад 30%. Таким чином, вона є незамінною частиною організму людини. В основному гіалуронова кислота сконцентрована в дермальному шарі шкіри, з якого природним шляхом зволожується і верхній шар шкіри – епідерміс. Використовуючи засоби домашнього догляду (крему, сироватки) можна зволожувати тільки верхній шар шкіри епідермісу, але в жодному разі ми не заповнюємо кількість ГК в дермі, де воно так необхідно. І це найголовніший міф – що використовуючи крем ми омолоджуємо її. Проте крему з гіалуроновою кислотою все одно важливо регулярно наносити на шкіру: це створює захисну плівку, яка зменшує втрату ГК з дерми і в такий спосіб її старіння. Якість доглядової косметики визначається якраз здатністю молекули цього засобу проникати якнайглибше в шкіру. У нашій клініці ми використовуємо професійні сироватки, які завдяки поєднанню з ультразвуковою процедурою дозволяє проводити її навіть до верхнього шару дерми.

Гіалуронова кислота в декоративній косметиці

Чи омолоджує ГК у декоративній косметиці? Ймовірно, певне тимчасове зволоження та захист шкіри від пересихання така косметика дає. Але в той же час у Вашому арсеналі мають бути доглядові креми, сироватки, які обов’язково слід наносити до декоративної косметики. Не рекомендується покладатися на декоративну косметику як спосіб зволожити шкіру, так як вміст ГК в декоративній косметиці – швидше, хитрощі маркетологів.

Гіалуронова кислота та таблетки

На сьогоднішній день немає наукових праць, які б доводили, що таблетки мають омолоджуючий ефект.

Відзначимо все ж 2 моменти:

  1. Якщо ви вже вирішили приймати гіалуронову кислоту, то це мають бути капсули.
  2. Препарати, що стимулюють вироблення гіалуронової кислоти в організмі. Оскільки молекула ГК занадто велика, щоб всмоктуватися навіть через систему травлення, то омолодження організму все одно не буде.

Що приймати у такому разі? Підійдуть, наприклад, амінокислоти, вітаміни групи B.

Побічні ефекти

На жаль, при неправильному введенні гіалуронової кислоти, замість корисної дії та бажаного результату, можна отримати неприємні наслідки:

  • почервоніння на шкірі;
  • набряклість тканин.

Без сумніву, гіалуронова кислота ефективно омолоджує і є незамінним компонентом нашого організму.

Макаренко Оксана Олегівна
доктор-косметолог клиники ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339