icon

Пігментні плями: чому з’являються і як їх позбутися?

14.04.2013
6391

Що таке пігментні плями?

Пігментні плями – це ділянки шкіри на обличчі чи тілі з надмірною концентрацією пігменту меланіну. Такі дефекти бувають вродженими (як невуси) або набутими (ластовиння, вікова гіперпігментація). Деяким людям ластовиння тільки надають шарму і підкреслюють бешкетний характер, інші ж страждають від гіперпігментованих ділянок, маскуючи їх товстим шаром тонального крему.

Дерматологи стверджують, чим світліша шкіра, тим вищий ризик появи пігментних плям. Концентрація меланіну залежить від расової приналежності, віку, гормонального фону. Тому представники негроїдної раси не мають ластовиння. Інша крайність – альбіноси страждають навіть від короткочасного перебування на сонці, ризикують отримати опік чи меланому.

Причини пігментних плям на обличчі:

1. Вплив сонячних променів. Всі, у кого в дитинстві були ластовиння, знають: тільки весняні промені починають світити яскравіше, так відразу ж на носі і щоках виступають пустотливі коричневі цятки. Вся справа в ультрафіолеті. Він, проникаючи крізь шкіру, активізує синтез меланіну. Тому з’являється засмага, а якщо переборщити із сонячними ваннами, то опіки та гіперпігментація.

2. Гормональні. Коливання статевих гормонів впливають на активність меланіну. Тому вагітні страждають від гіперпігментації на обличчі. На період менопаузи з’являються старечі пігментні плями.

3. Спадковість. Активність меланіну має генетичну схильність. Якщо у батьків багато родимок чи пігментних плям, то висока ймовірність, що й діти зіткнуться з тими самими проблемами.

4. Стреси. Нервові потрясіння провокують порушення обміну речовин та збій роботи організму. У тому числі й життєдіяльність шкіри. Так, після стресу може виникнути мілодермія Брока.

5. Травми. На місці переломів, ран, які довго не гояться, опіків і банально неправильно видавлених прищів утворюються ділянки знебарвленої шкіри або плями синюватого, бордового відтінку.

6. Авітаміноз. Відсутність вітамінів А та Е порушує процеси обміну речовин у шкірі, викликаючи появу знебарвлених чи гіперпігментованих ділянок.

7. Прийом антибіотиків. Гормональні препарати, оральні контрацептиви у випадках перевищення дози або тривалості прийому можуть спровокувати гіперпігментацію.

8. Хвороби ШКТ. Проблеми з відтоком жовчі, порушення в роботі печінки та селезінки, виразки та гастрити також негативно впливають на колір шкіри. Тоді лікування пігментних плям починається з гастроентерологічного обстеження.

9. Неправильний догляд. Використання спиртових лосьйонів або кремів із фотосенсибілізуючими речовинами провокує гіперактивність меланоцитів. Тому комплексний догляд підбирає дерматолог індивідуально для кожної людини.

10. Вікові зміни. Згасання активності статевих залоз, уповільнення обміну речовин порушує регенерацію дерми та синтез меланіну. Звідси і поява старечих плям на обличчі, шиї, руках, грудях.

Види пігментних плям

Дерматологи виділяють такі види гіперпігментації:

  • Ластовиння (ефеліди). Через генетичну специфіку шкіри обличчя, іноді верхню частину тіла покривають дрібні цятки (не більше сірникової головки) всіх відтінків коричневого. Ластовиння найчастіше зустрічаються в дитячому та юнацькому віці і після гормональної перебудови організму пропадають. Але представники першого фототипу можуть зберігатися на все життя.
  • Вікова пігментація (Лентіго). Виявляється у вигляді плям світло-або темно-коричневого кольору на відкритих ділянках шкіри (обличчя, руки, шия, декольте). Зустрічається у людей віком понад 40 років.
  • Мелазми (гормональна гіперпігментація). Подібні дефекти шкіри з’являються під час вагітності, гормональних захворювань, лактації. Великі гіперпігментовані ділянки частіше трапляються над верхньою губою, на обличчі, щоках, шиї.
  • Невуси (родимки). Локальне скупчення меланоцитів переповнених пігментом. Невуси бувають уроджені чи набуті. Більшість родимок людина отримує віком до 30 років. Такі ділянки можуть перероджуватись у меланому. Якщо невус постійно травмується одягом, зрізається бритвою, його краще видалити.
  • Вторинна гіперпігментація. Дефект виникає після перенесених запальних дерматологічних захворювань або хвороб, пов’язаних із порушенням кератозу (відшарування клітин епідермісу). Вторинна гіперпігментація зустрічається у хворих на екзему, псоріаз, лишай.
  • Мелодермія Брокка. Специфічне рідкісне захворювання, що виявляється лише навколо рота. З’являється після сильного стресу.
  • Розацеа. Ділянки з порушенням утворення меланіну, які виникають через тривалий вплив високих температур. Найчастіше зустрічаються у кухарів, пралень, пекарів.

Як прибрати пігментні плями на обличчі за допомогою косметологічних процедур

● Хімічні пілінги. На шкіру наносять склад з АНА кислот, вітаміну С, ретинолу та антиоксидантів. Кислоти видаляють ороговілий шар шкіри в зоні гіперпігментації, стимулюючи зростання нових клітин без надлишку меланіну. Залежно від складу є поверхневий та серединний пілінг. Перший варіант підійде для молодої шкіри, другому віддають перевагу зрілі клієнтки, які бажають запустити процеси омолодження. Перевага процедури: довготривалий ефект, демократична вартість, разом із проблемною пігментацією можна усунути шрами та рубці. Мінуси: тривалий процес, що займає до 2 місяців.

● Відбілююча мезотерапія . Процедура буває класичною (введення тонкою голкою препаратів на глибину до 3,9 мм у шкіру та об’ємом 0,2 мл) та неінвазивною (апаратною, коли цілісність шкіри не порушується). Суть методу – в дерму вводиться коктейль із вітамінів, кислот та антиоксидантів. Речовини, потрапивши у шкіру, стимулюють її регенерацію, налагоджують вироблення меланіну. Ін’єкційну мезотерапію, що відбілює, рекомендують для пацієнтів з віковою або гормональною гіперпігментацією. Клієнтам 25-30 років косметологи радять апаратну мезотерапію. Вона вирівняє колір обличчя після вагітності чи акне.

● Лазерне шліфування . Найефективніша процедура, яка усуває будь-які види пігментних плям. Лазерний промінь поглинається ділянкою із високою пігментацією. При цьому шкіра нормального кольору не страждає. Промінь руйнує пігмент, і поступово протягом місяця ділянки світлішають, зливаючись із природним відтінком шкіри. Залежно від виду пігментної плями може знадобитися від 1 до 3 процедур. Єдиний мінус лазерного шліфування – висока вартість процедури. Але довічний результат того вартий.

● Фототерапія . Принцип той же, що у лазерного шліфування. Фото променя поглинається гіперпігментованою ділянкою, руйнуючи пігмент та знебарвлюючи дефект. Процедура безболісна та доступна по ціні. Але для освітлення ластовиння або вікових плям доведеться провести до 10 сеансів.

Як вивести пігментні плями на обличчі в домашніх умовах за допомогою косметики

В аптеці або косметичному інтернет-магазині повно відбілюючих сироваток, кремів та масок. Вони обіцяють позбавити гіперпігментації, вирівняти тон і структуру шкіри. Але дива чекати не варто. Видалити сліди від акне, вікову пігментацію під силу лише косметичним процедурам. А маски, креми та сироватки лише запобігають подальшій активності меланіну, трохи освітлюють існуючі дефекти. В ідеалі такі продукти закріплюють ефект після салонних процедур та захищають шкіру від появи подібних проблем у майбутньому.

Якісний та безпечний засіб для домашнього догляду з освітлюючим ефектом:

● запускає регенерацію клітин епідермісу. Це важливо для проблемної шкіри, ділянок із сонячними опіками;

● захищає дерму від вільних радикалів та фотостаріння;

● вирівнює текстуру шкіри, прибираючи шорсткості та ороговілі клітини.

Підібрати такий засіб під силу лише дерматологу чи косметологу. Керуватися лише відгуками з форумів або рекомендацією провізора в аптеці ризиковано. Тому процес боротьби з ластовинням і гормональною пігментацією завжди починається з походу до лікаря.

Найчастіше до складу відбілюючих кремів входять:

● кислоти. Фруктові або молочні кислоти делікатно знімають клітини, що ороговіли, пошарово прибирають шар з підвищеним вмістом меланіну. Але, якщо на шкірі є пошкодження (висипання в активній фазі, порізи, садна або опіки), то креми, що відбілюють, на основі кислот застосовувати не можна. А то замість пігментації отримаємо шрам;

● арбутин. Це речовина, що виділяється з листя брусниці, чорниці, мучниці і обложена свинцем. Арбутин блокує активність меланоцитів, згладжує гіперпігментацію. Ця властивість допомогла речовині потрапити до ряду сонцезахисних засобів. При використанні арбутину ризик отримати сонячний опік мінімальний, а засмага виходить рівною і красивою. Що стосується кремів та сироваток з цією речовиною, то перший результат після щоденного застосування настає через 30 днів. За цей період епідерміс повністю оновлюється;

● екстракти освітлювальних трав. Відбілюючі креми часто містять витяжки петрушки, чорниці, суниці, лимона, шовковиці, рисових висівок. Слід пам’ятати, що високий вміст рослинних компонентів може спровокувати алергію та висипання.

Як прибрати пігментні плями на обличчі народними засобами

Дівчата з ластовинням і жінки з віковою пігментацією на обличчі і тілі мріють позбавитися проблеми дешево і швидко в домашніх умовах за допомогою народних засобів. На жаль, це абсолютно марно. По-перше, маски, лосьйони з овочів та трав можуть спровокувати алергію чи висипання на шкірі. По-друге, освітлення дефекту народними засобами розтягується на місяці, оскільки концентрація активних речовин є мінімальною. Саме тому дерматологи скептично ставляться до народних методів боротьби з пігментацією. А ось жіночі форуми рекомендують:

  1. Настій петрушки. Дрібно подрібнена зелень у вигляді кашки або чистий сік наносити на проблемні ділянки на 20 хвилин. Хороші відгуки про суміш спеції, меду, лимонного соку. Таку маску залишають на 20 хвилин, потім змивають. Компреси та протирання соком петрушки не можна робити вранці та вдень, якщо має бути вихід на вулицю. Рослина провокує фоточутливість і під впливом ультрафіолету з’являться ластовиння.
  2. Огірковий сік. Рослина має тонізуючий ефект, нормалізує діяльність сальних залоз, звужує розширені пори. Така маска з огірка підійде підліткам з ластовинням і пігментацією від акне.
  3. Сік цитрусових. Фруктові кислоти лайма та лимона діють подібно до кислотних пілінгів в салоні. Вони прибирають ороговілі клітини, вирівнюють тон шкіри, звужують розширені пори. Скибок лимона або лайма прикладіть до пігментної плями на 15 хвилин. Після цього протріть шкіру водою.
  4. Кефірні маски. Молочна кислота кефіру, сиру, кислого молока живить, зволожує шкіру і бореться з віковою пігментацією. Таку маску часто роблять із додаванням меду для додаткового зволоження. На очищену шкіру наносять на 20 хвилин. Після цього змивають водою, наносять зволожуючий крем.

Як запобігти появі пігментних плям

Щоб шкіра залишалася світлою і не стикатися з пігментацією на тілі та обличчі, перед виходом на сонце:

● не наносьте на відкриті ділянки тіла засоби, що містять спирт (спиртові лосьйони, парфумерію, одеколони);

● відмовтеся перед засмагою від засобів з ретинолом. Речовина як стимулює регенерацію шкіри, а й провокує активність меланоцитів;

● мийте руки після приготування їжі та прийому їжі. Такі продукти як цитрусові, імбир, петрушка, селера підвищують світлочутливість шкіри. При попаданні на неї соку висока ймовірність появи в цьому місці пігментації;

● Перенесіть лазерну епіляцію або шліфування перед поїздкою на море. Серед рекомендацій на період відновлення після лазера є пункт: уникати засмаги та відвідування солярію. Інакше потім доведеться боротися з коричневими плямами та ластовинням на обличчі;

● Не видавлюйте прищі та гнійнички. Неповне видалення гною із запалення, зайве травмування дерми призводить до пошкодження капілярів, застою крові, появи синюшних, фіолетових пігментних плям на обличчі. Тому проблемна шкіра потребує лікування, а не розправи.

Сучасній косметології під силу повернути білизну шкіри, забрати вікові пігментні плями. Оптимальний метод призначає косметолог на індивідуальній консультації. Отже, якщо вас турбують коричневі, жовті, синюшні плями на обличчі та тілі, записуйтесь на прийом до дерматологів у клініку ANACOSMA.

Шалваров Костянтин Сергійович
дерматолог-косметолог клініки ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339