icon

Невус: як не допустити переростання родимки в меланому

01.04.2020
5968

Мушка на щоці, кокетлива родимка Мерилін Монро – ті деталі, які надають обличчю привабливості, а сам образ роблять грайливим та неповторним. Але невуси або родимки крім слави кокетки можуть принести небезпеку у вигляді меланоми (раку шкіри). Сьогодні розберемо причини, що провокують розвиток онкологічного захворювання, способи профілактики та лікування.

Що таке невус (родинка)?

Родимка – локальне скупчення меланоцитів у певній ділянці шкіри. Як правило, це округла або овальна цятка з діаметром до 6 мм усіх відтінків коричневого кольору.
Невуси бувають вродженими та набутими. Останні з’являються через:

 • коливання гормонального фону. Найбільше неусів з’являється під час підліткового дозрівання, вагітності;
 • хронічних алергічних чи інфекційних дерматологічних захворювань (дерматити, вугри, вовчак, псоріаз);
 • тривалий вплив ультрафіолету;
 • генетичні розлади.

Як утворюються невуси (родимки) і в чому їхня небезпека?

Невуси з’являються з пігментних клітин (меланоцитів) на межі між дермою та епітеліальним шаром шкіри. Через зовнішні фактори (ультрафіолет) або внутрішні (гормони) в певній ділянці накопичується меланін, утворюючи плоске або випукле новоутворення коричневого кольору — родимку.

Самі собою невуси небезпеки не несуть. Але якщо новоутворення постійно травмується (наприклад, натирається одягом), на нього потрапляє ультрафіолет або хімічні речовини, тобто ризик переродження родимки на меланому (рак шкіри).

Що таке меланома та якими вони бувають?

Меланома (рак шкіри) – злоякісне захворювання. На відміну від інших видів раку, меланома дуже агресивна, швидко пускає метастази у внутрішні органи. Дерматологи стурбовані тим, що щорічна кількість зафіксованих випадків меланоми зростає на 4%. Хоча за ранньої діагностики пацієнт з меланомою товщиною 0,8 мм має 100% шанси на одужання.

Особливо рак шкіри любить з’являтися на гомілки, обличчі, передпліччі. Рідше вражає слизові оболонки. Жінки хворіють у два рази частіше, ніж чоловіки.

Діагноз меланома ставлять онкологи-дерматологи після цитологічного та гістологічного дослідження клітин невуса.

Лікарі виділяють такі види раку шкіри:

 1. Поверхнева меланома. Зовні нагадує бляшку чорного кольору із блискучою поверхнею. Швидко розростається по периферії, але при ранній діагностиці добре виліковується
 2. Долонно-підошовна меланома. Виглядає як піднята родимка темного кольору з характерним світлішим колом навколо неї. Агресивна форма раку.
 3. Піднігтьова меланома. Нагадує чорну смужку на нігтьовій пластині і помилково може братися за забій фаланги. Але якщо така смуга з’явилася раптово, варто відвідати дерматолога.
 4. Меланома слизової оболонки. Виникають як у відкритих ділянках (слизова губ, повік), і у важкодоступних місцях (слизова ануса, піхви). Будь-яка зміна кольору чи структури слизової оболонки – привід візиту до дерматолога.
 5. Меланома типу злоякісного Лентіго. Новоутворення з’являється на місці сонячних опіків. Може виникнути навіть через роки після опіку. Тому так важливо не випускати дітей на сонці без сонцезахисного крему та максимально захищати свою шкіру.
 6. Вузловата меланома. Даний тип раку вибирає чоловіків віком понад 50 років. Зовні виглядає як підвищення синього або фіолетового кольору на шкірі, яке може боліти і періодично кровоточити.

Як розпізнати меланому (симптоми)?

Дерматологи-онкологи радять запам’ятати абревіатуру “ABCDE”. Це список симптомів, що вказують на ймовірність появи меланоми та привід негайно записатися на консультацію до дерматолога:

 • А (асиметрія). Найчастіше родимки симетричні (круглі, овальні, грушоподібні). Агресивна меланома має вигляд несиметричного невуса;
 • В (кордон). Здоровий невус має чітку межу зі звичайною шкірою. Плавний перехід краю родимки в здорову шкіру – фактор ризику та привід записатися на консультацію до дерматолога;
 • З (колір). Нормальні невуси бувають всіх відтінків коричневого. Чорні, червоні, фіолетові, сині, бордові родимки – привід для занепокоєння;
 • D (діаметр). Здоровий невус із діаметром до 6 мм. Родимки, які більші за розміром, повинні бути під наглядом фахівця;
 • E (збільшення). Раптове зростання невуса, поява зубчастого краю або зростання у висоту можуть вказувати на переродження новоутворення в меланому.

Вроджена схильність. У представників кельтського фототипу бліда світла тонка шкіра, світле волосся та блакитні очі. Вони на сонці одразу згоряють і не можуть засмагати. У представників цього фототипу в шкірі мало меланіну (природного захисту від ультрафіолету). Тому вони найчастіше страждають від меланоми.

 1. Наявність великих родимок, і навіть численних невусів. Якщо на тілі у людини понад 20 великих родимок, то вона в зоні ризику. Такі люди повинні раз на 3 місяці відвідувати дерматолога для моніторингу невусів.
  Це цікаво: більшість невусів з’являються до 25 років.
 2. Виникнення меланоми у родичів. Чинник спадкової схильності працює і з раком шкіри. Якщо у родичів 1-2 покоління була меланома, то засмага і відвідування солярію для вас є смертельно небезпечним заняттям;
 3. Наявність іншої немеланомної злоякісної пухлини, у тому числі базаліоми та плоскоклітинного раку. Ці новоутворення швидко перероджуються у меланому.
 4. Інтенсивний вплив ультрафіолетових променів. У зоні ризику водії, які люблять їздити, висовуючи руку з вікна, працівники сільського господарства, водні рятувальники та ті, хто весь час проводить на повітрі. Цій категорії необхідно захищати шкіру одягом світлого тону з натуральних тканин із довгими рукавами, користуватися сонцезахисними засобами.
 5. Схильність до утворення ластовиння. Якщо ваша шкіра прикрашена поцілунками сонця, вам доведеться відмовитися від засмаги. Тонка, світла шкіра зі зниженим вмістом меланіну схильна до появи меланоми.
 6. Наявність ВПЛ та ретровірусу. Віруси змушують клітини мутувати. Так вірус папіломи людини — винуватець появи новоутворення на шкірі, від нешкідливих папілом та бородавок, до меланоми та раку шийки матки.
 7. Вплив промислових хімікатів, таких як розчинники або вінілхлорид. При роботі з агресивними хімічними речовинами (легка промисловість, виготовлення агрохімії, внесення отрут на поля, робота з засобами, що очищають, без гумових рукавичок) провокує мутацію клітин шкіри.

Чи можна видаляти родимки?

Такому рішенню передує консультація кваліфікованого дерматолога, дермоскопія та біопсія. Якщо результати досліджень підтвердили наявність атипових клітин, наступний крок — видалення меланоми. Дерматологи-хірурги можуть запропонувати кілька варіантів процедури:

 • традиційні хірургічні методи;
 • сучасна електрокоагуляція на апараті Surgitron;
 • кріодеструкція. Виморожування новоутворення рідким азотом при температурі – 196˚.

Дерматологи категорично забороняють самостійно випалювати, видирати чи зрізати родимки. Така травматизація підвищує шанси розвитку меланоми.

Лікування меланоми

Для боротьби з раком шкіри лікарі застосовують:

 • хірургічний метод. Перероджений невус видаляють разом із краєм здорової шкіри товщиною 1 см;
 • хіміотерапія. Крапельниці із препаратами, що руйнують ракові клітини, використовуються для лікування меланом;
 • імунотерапія. Імуномодулятори активізують природні захисні сили організму боротьби з переродженими клітинами невуса.

Як запобігти появі меланом

 1. Мінімізація впливу ультрафіолету в активний час. Дерматологи не радять відкривати ділянки  з родимками у період з 11 до 16.00. Активне сонячне проміння може спровокувати переродження звичайних пігментованих ділянок у меланому. Якщо в цей час необхідно виходити на вулицю, прикривайте шкіру з невусами легкими світлими тканинами, капелюшками.
 2. Використання сонцезахисних кремів. Для людей першого та другого кольоротипу обов’язковим є використання косметики зі spf 30. Креми, муси, спреї створюють захисну плівку від ультрафіолету на 30-60 хвилин.
 3. Виключити травматизацію родимок. Якщо невус знаходиться в такій ділянці, що постійно травмується (натирається коміром сорочки, дряпається при голінні, натискається бретельками та ремінцями білизни), його краще видалити у дерматолога.
 4. Проходитиме щорічне обстеження родимок у дерматолога. Якщо у вас світла шкіра з багатьма невусами, то дерматологи радять кожні півроку проходити дерматологічне обстеження. Позаплановий візит до фахівця потрібен, коли невус почав кровоточити чи хворіти.

Для Вашого спокою лікар дерматолог діагностує родимку, розповідає про причини, симптоми, методи лікування та профілактики меланомонебезпечних невусів.

Лікування БатьківщиниЛікування БатьківщиниЛікування Батьківщини
Шалваров Костянтин Сергійович
дерматолог-косметолог клініки ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339