Добре було в 18 років: цілу ніч танцюєш на “шпильці”, весь день бігаєш університетом, і хоч би що. А зараз, коли вже старшого віку, такого собі не дозволиш. Поступово купується ортопедичне взуття, а улюблені “шпильки” все частіше припадають пилом без діла. Навіть при спокійній офісній роботі під кінець дня відчувається важкість у ногах. Чому так відбувається? Чи справді проблеми з ногами пов’язані тільки з віком і чи можна позбутися набряку в домашніх умовах? Сьогодні розбиратимемося в цьому питанні.
Симптоми набряклості ніг
Головна причина важкості в ногах – порушення лімфотоку та венозного кровообігу. Ці явища проявляють себе у вигляді певних симптомів:
● набрякання ніг. Наприкінці дня ступні наливаються, взуття починає давити;
● судинні зірочки на ногах. “Сніжинки” з червоних капілярів або синюватих вен – сигнал, що система кровообігу не справляється з навантаженням, є проблеми з лімфодренажем;
● втома в ногах. Відчуття важкості найяскравіше виявляється у ступнях. Наприкінці дня хочеться закинути ноги вище, помасажувати, щоб усунути ниючі болі;
● судоми. Це сигнал, що через набряк порушується іннервація нижніх кінцівок. Найчастіше судоми дошкуляють під час сну.
Якщо проігнорувати всі ці симптоми набряклості ніг, то висока ймовірність зіткнутися з варикозним розширенням вен, тромбофлебітом, екземою на ногах. Тому при появі тривожних дзвіночків важливо звернутися за допомогою до хірурга або флеболога (лікар, який займається профілактикою та лікуванням захворювань судин).
Причини набряклості ніг.
1. Спосіб життя та шкідливі звички:
– сидячий спосіб життя. Гіподинамія – ворог №1 кровоносної системи всього організму. Якщо ви весь день проводите в положенні сидячи (офісну роботу) або стоячи (продавці, перукарі), то стикаєтеся з порушенням відтоку лімфи, венозною недостатністю в нижніх кінцівках. Варикоз, набряки ніг розвиваються і через звички сидіти нога на нозі. Під вагою верхньої ноги перетискається нижня. Звідси і важкість під кінець дня, судоми, венозна сіточка та варикоз. Флебологи та хірурги радять тим, хто працює сидячи, поставити під робочий стіл невелику лавку, на яку можна ставити ступні. У такому положенні ноги менше набрякатимуть і болітимуть під кінець дня;
– надмірне вживання солі. Захоплення маринадами, солоними горішками та сухариками під пиво, солоною рибою, ковбасками негативно позначається на стані ніг. Сіль в організмі затримує воду, робить кров густішою, збільшуючи ризики інсультів, варикозів, тромбофлебітів, набряклості;
– куріння. Нікотин згущує кров, підвищує проникність судин. Звідси й проблеми із кровообігом у курців зі стажем;
– силові навантаження та біг у звичайному взутті. Здається, спорт – це здоров’я. Це так, якщо дотримуватись рекомендацій тренера. Силові заняття в спортзалі, біг вимагають спеціального професійного взуття з амортизацією п’яти, жорсткою фіксацією стопи. Інакше легко отримати плоскостопість, набряклість, біль.
2. Взуття.
У зоні ризику жінки, які обожнюють елегантні “шпильки” з вузьким носиком. Така модель збирає пальці стопи разом, що неприродно перетискає кровообіг у стопі, зміщуючи навантаження на пальці. Через це навантаження на нижню частину ноги розподіляється нерівномірно, провокуючи застій крові та лімфи, поява набряків. Також протипоказане взуття із абсолютно плоскою підошвою. Ідеальне рішення – моделі, які не пережимають пальці стопи, в зимовий час на 1 або 0,5 розміру більше звичного, з каблуком до 5 см або невеликою танкеткою, ортопедичною устілкою всередині.
3. Хвороби та патології:
– захворювання вен. Тромбофлебіти, тромбози ніг, варикозне розширення вен, венозна недостатність – усі ці хвороби супроводжуються набряками та судомами;
– патології серця. Спровокувати проблеми із кровообігом ніг можуть серцева недостатність, гіпертонія, тахікардія та інші захворювання серцево-судинної системи. Тому, якщо почали набрякати ступні, запишіться на прийом до кардіолога;
– патології нирок та надниркових залоз. Якщо в роботі системи виділення є проблеми, в сечі присутній цукор, білок, то висока ймовірність набряклості ніг. Тому УЗД нирок, надниркових залоз та аналіз сечі входять у діагностику при проблемах з кровообігом у нижніх кінцівках;
– Захворювання щитоподібної залози. Гіпотиреоз (дефіцит гормонів щитовидної залози) негативно впливає на обмін речовин. Рідина починає накопичуватися у міжклітинному просторі, викликаючи набряки різних частин тіла.
4. Вагітність.
Кожна жінка в період очікування малюка стикається з напуханням стоп. Винуватці цього явища — збільшення маси тіла, перерозподіл кровообігу (збільшений об’єм крові в органах малого тазу), змінене гормональне тло (пролактин розслаблює м’язові волокна в т.ч. і всередині вен). Іноді набряклість ніг у майбутніх мам – симптом пізнього токсикозу.
Види набряків ніг:
- Застійні набряки. З’являються через застій венозної крові у нижніх кінцівках. У нормі кров у венах рухається знизу нагору. Система клапанів у судинах запобігає зворотному руху. Через венозну недостатність, тромби, запальні процеси клапани не справляються з роботою, провокуючи набряклість. Застійні набряки також виникають через підвищення проникності судин. При такій набряклості шкіра на ногах біліє, синіє або набуває мармурового відтінку, температура — вище або нижче тіла.
- Гідремічні набряки виникають при захворюванні нирок. Порушення фільтрації крові викликає скупчення рідини у міжклітинному просторі.
- Нейропатичні набряки розвиваються у хворих на цукровий діабет. У них спостерігається згущення крові, накопичення води в міжклітинному просторі. З огляду на додаткове зниження імунітету за такої набряклості часто з’являються трофічні виразки, у занедбаних стадіях — гангрени.
- Кахексічні набряки. Подібна набряклість виникає при дефіциті білка в раціоні, тривалому голодуванні, неправильному переході на вегетаріанську або сироїдіння, захворюваннях щитовидної залози, у хворих з тяжкою формою туберкульозу або онкології.
- Алергічні набряки. Така набряклість ніг розвивається за лічені хвилини. Винуватці – укуси комах, індивідуальна непереносимість ліків, їжі, пилку рослин, побутової хімії, засобів для догляду. Проблема забирається прийомом антигістамінних препаратів.
- Механічні набряки виникають при передавлюванні судин тісним взуттям або внаслідок травм (наприклад, вену притиснула зламана кістка). Іноді механічний набряк може викликати пухлину, яка порушила кровообіг або лімфовідтікання.
Самостійно визначити причину набряклості ніг – неможливо. Саме тому при систематичній проблемі необхідно звернутися до лікаря. Затягування лікування, експерименти із засобами народної медицини можуть призвести до некрозу, гангрени, інвалідності.
Як зняти набряклість ніг:
- Лежання з піднятими ногами. Потрапивши додому з набряклими ногами, відразу після контрастного душу йдіть відпочивати. При цьому під кісточки підкладіть валик або тверду подушку, щоб ступні були вищими за голову. У такому положенні проведіть 30 хвилин. Підйом ніг за рахунок гравітації прибере набряк та допоможе венам упоратися із застоєм венозної крові.
- Контрастні ванни. Приготуйте два тазики з водою: в одному вода температурою 30 градусів, у другому – прохолодна, можете додатково додати льоду. По черзі опускайте набряклі ступні у різні тазики, тримайте там ноги по 20 секунд. Чергування холодної та теплої температури тренує клапани вен, провокує їх розширення та різке стиснення, активізує кровообіг. Такий же ефект має і контрастний душ для всього тіла.
- Масаж ніг. Правильний лімфодренажний масаж починається з пахвинної області. Спочатку йдуть легкі погладжування, потім розминання м’язів. Особливу увагу приділіть ступням. Натискайте по черзі на підстави пальців, помасажуйте подушечки пальців, розтирайте точку на середині стопи та п’яти. Масаж проти набряку триває мінімум 5 хвилин.
- Косметичні засоби із ментолом.
Як запобігти набряклості ніг:
1. Обстеження у лікаря.
Набряклість ніг можуть викликати хвороби нирок, серцево-судинної, ендокринної системи. На консультації лікар збирає анамнез хвороби, виписує направлення на обстеження (аналіз сечі, крові, ЕКГ серця, УЗД нирок та черевної порожнини, аналіз крові на гормони). За потреби проводять ангіографію (дослідження прохідності кровоносних судин). Після визначення проблеми лікар призначає терапію.
2. Контроль ваги.
Іноді найефективніше зняття набряку – забрати кілька кілограмів. Це можуть підтвердити вагітні жінки, які до вагітності не стикалися із проблемою важкості ніг. Варто лише постійно моніторити свою вагу, не переїдати, і ваші нижні кінцівки вам будуть вдячні.
Важливо: коливання ваги в межах 1,5 – 2 кілограми на місяць – це фізіологічна норма. Особливо для жінок репродуктивного віку. Тому це не повинно вас лякати.
3. Обмеження кількості споживання солі.
Добова норма спеції – 1 чайна ложка (5 грам). Цієї кількості вистачить, щоб не порушити осмотичний баланс і не харчуватися несмачною їжею. При обмеженні солі виключіть з раціону м’які сири (бринза, сулугуні), мариновані овочі, шинку, сиров’ялені та сирокопчені вироби. При виготовленні використовується багато цієї спеції. Тому на період боротьби з набряками ніг ці продукти під забороною.
4. Регулярні прогулянки пішки.
Щоб відновити кровообіг та лімфоток, гуляйте щодня по 30 хвилин. Це може бути прогулянка з домашньою тваринкою або похід із роботи додому без використання транспорту. Щоденний рух важливий для лімфатичної системи. На відміну від вен та артерій судини, що перекачують лімфу, не мають м’язових волокон та клапанів. Тому рідина переміщається ними тільки під час руху м’язів.
Якщо піші прогулянки нудні, зверніть увагу на кардіотренування. Біг, велосипедні прогулянки, плавання, скандинавська ходьба зберігають струнку фігуру та легкість ніг.
5. Вживання продуктів багатих на калій.
Дефіцит цього елемента призводить до нічних судом, м’язової слабкості та проблем із кровообігом. Хороше натуральне джерело калію – абрикоси, курага, квасоля, чорнослив, зелень, гарбуз, банан. Щодня додавайте до свого раціону ці продукти і помітите поліпшення стану ніг протягом місяця. Як бонус отримаєте міцні нерви, гарний сон, зниження артеріального тиску у гіпертоніків.
6. Використання компресійного трикотажу.
Якщо ви маєте довгий переліт, поїздка в незручному положенні, то краще підстрахувати свої ноги, одягнувши спеціальні панчохи або гольфи. Компресія підтримає судини, усуне набряклість і подарує полегшення. Компресійний трикотаж – медичний виріб, який підбирає лише лікар. Такі панчохи чи гольфи продають в аптеках чи спеціалізованих магазинах.
7. Застосування венотоніків/флебопротекторів.
Мазі, гелі та таблетки, що містять у складі флавоноїди (антиоксиданти, що знижують проникність судин), рутин (вітамін Р), есцин (компонент з венотонізуючими властивостями), дубильними та знеболюючими речовинами усувають симптоми тяжкості та набряклості ніг. Популярністю користуються препарати з екстрактом кінського каштана, червоної конюшини, шипшини, кінського щавлю, гінкго білоби. Рослинні компоненти доповнюються вітамінами, протизапальними та знеболюючими засобами для максимально швидкого ефекту.
Такі ліки є для зовнішнього та перорального застосування. Список засобів, дозування та тривалість терапії підбирає лікар після обстеження.
Ці прості рекомендації допоможуть у домашніх умовах усунути набряклість ніг та запобігти розвитку варикозу та тромбофлебіту.