icon

Вдовиний горб – методи лікування та профілактики

10.08.2022
9233
Вдовий горб

Що таке вдовий горб?

Вдовиний горб – це народна назва такого захворювання, як клімактеричний горб. Горб на верхній частині спини (внизу шиї) робить візуально тіло старшим. Найчастіше він виникає у жінок після 40 років, причиною стає менопауза. Хоча часті випадки формування вдовиного горба у чоловіків (зокрема через порушення тестостерону). Клімактеричний горб – це по суті жирова пастка, скупчення жирових клітин в ділянці 7 шийного хребця (комірцевій зоні).

Причини виникнення 

 1. Порушення гормонального фону. Основний фактор – зниження синтезу гормонів у період клімаксу, що призводить до посиленого утворення жирової тканини. Як наслідок, у цей період збільшується ризик утворення вдовиного горба. Жінкам важливо відвідувати гінеколога та ендокринолога для корекції стану гормонів, прийому замісної терапії.
 2. Хвороба Іценка-Кушинга – утворення надлишку гормонів у надниркових залозах. При цій хворобі значно худнуть ноги, але збільшується верхня частина тіла: живіт, спина. [1]
 3. Зайва вага , яка часто стає причиною тих же гормональних порушень.
 4. Генетична схильність . Якщо у вашому роді у когось була ця патологія, велика ймовірність її виникнення у вас.
 5. Травми хребта . Через травму може обмежуватися рухливість, що спричиняє активне скупчення жиру у комірній зоні.
 6. Остеопороз , який проявляється нестачею кальцію в кістках. Через це відбувається деформація, у тому числі грудного та шийного відділів, створюються умови для відкладення жирової клітковини у комірній зоні.
 7. Шийний остеохондроз , що супроводжується відкладенням солей, у результаті з’являється жировий валик.
 8. Неправильна постава (особливо під час роботи за комп’ютером) та малорухливий спосіб життя.

Чим небезпечний клімактеричний горб?

Крім того, що вдовиний горб завдає естетичного дискомфорту (його складно сховати навіть під одягом), насамперед це – захворювання, яке може призвести до погіршення якості життя людини. Скупчення жиру тисне на м’язи, скелет і судини, що призводить до атрофії м’язів у цій галузі, а це спричиняє викривлення хребта. Також збільшення горба призводить до порушення кровотоку до голови, від чого з’являється хронічна втома, дратівливість, хронічні болі в області шиї та хребта.

Консервативне лікування вдовиного горба: в домашніх умовах та у лікаря

Лікування клімактеричного горба може бути консервативним, який призначає лікар. Такого підходу достатньо, коли клімактеричний горб невеликих розмірів припухлість тільки починає утворюватися у вигляді маленького валика. Або якщо при вигинанні шиї людина зауважує, що утворилася складка, раніше якої не було.

Терапія залежить від причини захворювання. Найчастіше це гормональні порушення, важливо здати аналізи на гормональну панель, звернутися до ендокринолога, який призначить необхідне лікування. Якщо гормональний дисбаланс супроводжується ожирінням, потрібно зайнятися фізичної активності, переглянути харчування.

Хороша профілактика розвитку клімактеричного горба є заняття плаванням, гімнастична вправа, йога (бажано 2-3 рази на тиждень). Однак якими б не були вправи, вони не допоможуть позбутися вдовиного горба (навіть маленького), вони лише сповільнять його розвиток. На це спрямоване консервативне лікування – припинення або уповільнення зростання горба на спині. Але якщо він вже з’явився, то позбутися вдовиного горба повністю допоможе лише пластична операція.

Хірургічне лікування вдовиного горба: ліпосакція

Позбутися один раз і назавжди клімактеричного горба можна за допомогою пластичної операції або операції загальної хірургії. Остання передбачає висічення горба під загальним наркозом, що супроводжується складним періодом реабілітації, є біль (до 3-4 тижнів), залишається великий рубець (до 15 см). У пластичній хірургії є ліпосакція , при якій хірург через 4 мікро-проколи (по 3-5 мм) за допомогою канюлі руйнує і витягує скупчений жир. Ліпосакція проводиться під місцевим знеболенням. Вже за добу пацієнт може йти додому. Невелика набряклість може бути 1-2 тижні, але це не заважає звичному способу життя. Рубці на шкірі не залишаються. До операції обов’язковою є корекція гормонального балансу у ендокринолога.

Існує кілька видів ліпосакцій: вібраційно-нутаційна, ультразвукова. Обидві дозволяють швидко та зручно прибрати вдовий горб. Але вібраційно-нутаційний тип має переваги: ​​реабілітація на 30% швидше, делікатна дія на тканині, що мінімізує ризик опіків [2] (вібраційна ліпосакція EUROMI (Бельгія), яка використовується в клініці АНАКОСМА, визнана найбезпечнішою у світі).

Ще один вид ліпосакції – лазерний ліполіз. Його недолік у тому, що лазер не може глибоко проникнути у тканину. Якщо вдовиний горб середніх або великих розмірів, то є ризик, що за одну операцію весь жир не буде видалений.

Косметологічні кабінети та клініки також пропонують естетичні процедури, які можуть зменшити вдовиний горб. Але не всі вони ефективні, а часом навіть можуть зашкодити.

 • Мезотерапія з ліполітичними препаратами . Ліполітики, препарати для розчинення жирової тканини, можуть її зменшити, але у невеликих кількостях (придатний для вкрай маленьких горбів). Недолік таких ін’єкцій – процес видалення неконтрольований (можуть залишитися нерівності в місті введення препаратів), необхідно багато сеансів (мінімум 4-6). Що стосується мезотерапії – це коктейль із вітамінів, який вводиться внутрішньошкірно для її оздоровлення, його ін’єкції у шар жиру ні до чого не призведе.
 • Кріоліполіз – апарат локального заморожування жирових клітин, які потім гинуть, і організм виводить їх протягом кількох місяців за допомогою лімфатичної системи. Це є абсолютно безпечна процедура. [3] Використовувати таку процедуру може допомогти зменшити вдовиний горб на 20-30% за кілька сеансів, але повністю його не усуне.
 • Ультразвукова кавітація. Це вид апаратного масажу, але використання його для лікування горба є небезпечним. Відгуки клієнтів та дослідження доводять, що будь-які види масажів провокують активніше зростання клімактеричного горба.

Профілактичні заходи: як запобігти появі вдовиного горба?

До профілактичних заходів виникнення вдовиного горба відносяться (якщо немає протипоказань з боку здоров’я):

 • Регулярна фізична активність: гімнастика, плавання, вправи йоги.
 • Спати на якісних ортопедичних матрацах та подушці.
 • Збалансоване харчування при надмірній вазі.
 • Регулярні (раз на півроку) курси масажів (увага: якщо у вас вже є клімактеричний горб, масажі заборонені – вони можуть спровокувати швидше зростання горба. При будь-якому масажі відбувається «розбивання» жирової клітини, травмування, після чого тканина починає гоїтися, розростаючись фіброзними) тяжами, які збільшують щільність горба, роблять його твердим, з нерівностями (схожими на ліпоми), такий результат ускладнює подальше лікування навіть хірургічним методом.
 • Рівна постава (сутулість вкрай негативно впливає на хребет; стежте за поставою, намагайтеся не сутулитися; при формуванні дефект на загривку ускладнюватиме розведення плечей).

Список використаної літератури:

 1. Lonser RR, Nieman L, Oldfield EH. Cushing’s disease: pathobiology, diagnosis, and management. J Neurosurg. 2017 Feb;126(2):404-417. 
 2. Bowen RE. Stromal Vascular Fraction from Lipoaspirate Infranatant: Comparison Between Suction-Assisted Liposuction and Nutational Infrasonic Liposuction. Aesthetic Plast Surg. 2016 Jun;40(3):367-71.
 3. Kim J, Kim DH, Ryu HJ. Clinical effectiveness of non-invasive selective cryolipolysis. J Cosmet Laser Ther. 2014 Oct;16(5):209-13. 

Миронов Андрій Борисович
пластичний хірург клініки ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339