icon

Види наркозу в пластичній хірургії

16.12.2020
3943

Один з основних страхів пацієнтів перед операцією – наркоз. Найчастіше страх виникає саме перед невідомістю і, як правило, у тих пацієнтів, які раніше не переносили наркоз. У цій статті ви знайдете інформацію про те, які бувають види анестезії, чим вони між собою відрізняються і який вид анестезії міг би підійти саме вам.

Місцева анестезія

«Місцевою» даний вид анестезії називається тому, що знеболюючий препарат вводиться безпосередньо в ту зону, де планується виконання операції. Її суть полягає в блокуванні нервових імпульсів в зоні, в яку вводять препарат. Під час місцевої анестезії пацієнт знаходиться в свідомості, тому у нього відсутні такі часом неприємні відчуття, як сонливість, відчуття розбитості. Але у цього виду анестезії також є і недоліки. Вони пов’язані як раз з тим, що пацієнт знаходиться в свідомості і відчуває деякі тактильні відчуття. Хоча больові відчуття при цьому відсутні. Крім того, пацієнт знаходиться у вимушеній позі і не всім це подобається. Особливо якщо операція проходить тривалий час (більше двох-трьох годин).

Під місцевою анестезією можна проводити багато пластичних операцій. Але питання в тому, чи буде комфортно в такій ситуації пацієнтові. Тому під місцевою анестезією рекомендується проводити ті оперативні втручання, які протікають відносно короткий період часу (тобто без тривалого перебування в операційній) і не доставляють дискомфорт пацієнту. Це можуть бути малоінвазивні омолоджуючі операції на обличчі, такі як нитковий ліфтинг, невелика кількість зон ліпосакції, верхня блефаропластика, видалення комків Біша. Дуже добре проходить під місцевою анестезією отопластика (пластика вушних раковин), будь-які видалення новоутворень, ліпофілінг грудей і сідниць.

У клініці ANACOSMA використовують найменш токсичні препарати, але при цьому дуже ефективні. Один з таких препаратів Лідокаїн. Хоч він і не з останнього покоління, але має дуже низьку токсичність і високу ефективність. Його можна використовувати у великій кількості (наприклад, при ліпосакції, коли вводиться досить великий обсяг ліків).

Для збільшення ефективності препарату, для збільшення безпеки процедури найчастіше в анестезуючий розчин додають і інші компоненти. Наприклад, невелика кількість адреналіну для звуження судин – для зниження ризику кровотечі, для мінімізації синців після операції. Також додають протизапальні та протинабрякові препарати.

Місцева анестезія не вимагає присутності на операції додаткових фахівців – анестезіолога, анестезіологічної медсестри. Цей вид анестезії виконує оперуючий хірург.

Є багато видів наркозів і методів їх виконання. Але в клініці ANACOSMA використовують 2 види наркозу з мінімальною токсичністю і максимальною безпекою для пацієнта. Перший з них називається класичним, другий – ксеноновим.

Класичний наркоз

Класичний наркоз – це той наркоз, який часто використовується в хороших зарубіжних приватних клініках. Для забезпечення безпеки, комфорту, а також зниження токсичного впливу на організм під час наркозу в клініці ANACOSMA використовують такий підхід: одночасне використання декількох найбільш сучасних і найменш токсичних і шкідливих для організму препаратів. Це комбінація інгаляційного наркозу, який є найменш токсичним (препарат Севофлуран) і внутрішньовенних додаткових препаратів, які дозволяють поглибити наркоз або посилити знеболювальну дію.

Як проходить наркоз?

Починається він не з введення препарату, а з того, що пацієнт максимально широко обстежується, щоб виключити можливі супутні захворювання. Анестезіолог уважно спілкується з пацієнтом, збирає анамнез. Коли пацієнт поступає в розпорядження анестезіолога в операційній, вони домовляються про свою взаємодію: на які команди повинен відгукуватися пацієнт, що він повинен виконувати перед і після наркозу. Далі проводиться вступний наркоз – пацієнту внутрішньовенно дають спеціальні препарати, які вводять його в стан сну. Однак потім, щоб наркоз був найменш токсичним, анестезіолог переходить на інгаляційні анестетики, які є більш сучасними і менш негативно впливають на здоров’я пацієнта. Після цього проходить вже безпосередньо сама операція. По закінченню втручання хірурга анестезіолог поступово зменшує кількість препаратів для наркозу, що вводяться, пацієнт поступово прокидається.

Під наркозом рекомендується проходити такі операції, як ендоскопічна підтяжка лба, підтяжка обличчя, ринопластика, збільшення грудей, абдомінопластика, велика кількість зон ліпосакції. Тобто ті операції, які можуть проходити тривалий час і можуть становити психологічний дискомфорт для пацієнта.

Незважаючи на те, що в клініці ANACOSMA використовують найсучасніші, імпортні, малотоксичні препарати для наркозу, все-таки вони викликають легкий дискомфорт у пацієнта після операції, який може проявлятися сонливістю, легким відчуттям розбитості, можливо, іншими дискомфортними явищами.

А тепер коротко про протипоказання до наркозу. Оскільки до пластичного хірурга приходять комплексно обстежені пацієнти з виключеними можливими протипоказаннями для планової хірургії (якою є пластична хірургія), то це означає, що у них немає ніяких інших захворювань, які могли б стати протипоказаннями для проведення наркозу. Єдиний момент, на який варто звернути увагу – це можливі алергічні реакції, які можуть бути в окремих випадках на місцеві анестетики або на препарати для наркозу. Але не на ксенон, на який алергічних реакцій не буває.

У зв’язку з цим в клініці ANACOSMA активно використовують ксеноновий наркоз.

Ксеноновий наркоз

Ксеноновий наркоз – абсолютно нешкідливий і суперсучасний вигляд наркозу. Сьогодні передові клініки використовують саме його.

Ксенон – це інертний газ. Він не вступає в хімічні реакції в організмі, а значить організму не потрібно докладати зусиль для того, щоб розщепити цей газ і вивести його з організму, як інші препарати для наркозу. Людина дихає ксеноном і спить здоровим лікувальним сном. Як тільки пацієнт перестає дихати ксеноном, він прокидається з повністю ясною свідомістю, хорошими відчуттями, як ніби він не переносив наркозу.

У деяких країнах світу ксеноновий наркоз використовують як лікувальний сон, який дозволяє прибрати втому, стрес, відновити нервову систему, прибрати фізичну, емоційну, психічну втому.

Переваги ксенонового наркозу:

  • нетоксичний;
  • не завдає шкоди організму;
  • швидке відновлення свідомості – через 2-4 хвилини після закінчення операції;
  • не знижує артеріальний тиск;
  • не викликає алергічних реакцій;
  • не викликає звикання, можна використовувати багато разів.

Єдиним недоліком ксенонового наркозу є висока вартість. Це пов’язано з тим, що концентрація ксенону в атмосфері (з якої його одержують) становить мільйонні частки відсотка. Щоб отримати ксенон для одного наркозу необхідно обробити 11 млн. кубометрів повітря. Беручи до уваги високу вартість ксенону всього кілька клінік в Україні проводять регулярно цей наркоз. Клініка ANACOSMA одна з них, і єдина клініка пластичної хірургії, в наявності якої є даний вид наркозу.

Оскільки ксенон абсолютно нешкідливий для пацієнта, під ксеноновим наркозом можна проводити будь-які пластичні операції.

Поєднання місцевої анестезії і загального класичного наркозу

Пластичні хірурги клініки ANACOSMA намагаються поєднувати загальний наркоз і місцеву анестезію. Так роблять з метою зменшити дози препаратів, що вводяться для наркозу. Коли місцево знеболюють область проведення операції, анестезіолог має можливість дозувати менше препарату, знижуючи при цьому негативний вплив на організм пацієнта.
Перевага такої методики – зменшуються больові відчуття як під час самої операції, так і після операції. Пацієнти відчувають себе краще і у них менше болить в зоні проведеної операції.

Баранов Тарас Юрійович
пластичний хірург вищої категорії клініки ANACOSMA

Ваш запит розцінено як спам. Для запису на консультацію зверніться за телефоном +38 (044) 333-8-339